Folklor w blasku fleszy

  

Kolejną grupą, która odwiedziła Polskę w ramach wymian organizowanych przez Firmę WBM Polska i Stowarzyszenie „Za Europejski Rozwój Sumszczyny” była ukraińska młodzież z małej miejscowości Mychajliwka w obwodzie Sumskim. Współorganizatorem wymiany była organizacja w niedużej podlaskiej miejscowości Orla. Wsparcie finansowe pochodziło z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

  

 „Były to najlepsze dwa tygodnie”- z wdzięcznością organizatorom mówi uczestniczka z Ukrainy Nataliia Marchenko. Zarówno dla niej, jak i dla wszystkich pozostałych uczestników wymiany to spotkanie i wizyta w Polsce stały się okresem nowej wiedzy, doznań, emocji i znajomości. Każdy miał okazję, by dowiedzieć się czegoś nowego: o Polsce, o Polakach, o polskiej kulturze i języku, tradycjach, folklorze, elementach bytu i architektury. Dzięki wycieczkom, które miały miejsce w trakcie pobytu, każdy mógł odkryć dla siebie niesamowite piękno polskich Tatr, na własne oczy zobaczyć zabytkowy Wawel i pospacerować bogatymi w atrakcje turystyczne ulicami Krakowa, a także z bliska przyjrzeć się góralskim konnym zaprzęgom, bez których główna ulica Zakopanego Krupówki straciłaby swój koloryt i atrakcyjność.

  

„A to my już na Słowacji???”- ze zdumieniem pytali młodzi pasażerowi przytulnych busików podążających na Słowację i wiozących uczestników wymiany do jednego z największych aquaparków- Tatralandia. Brak granic państwowych, załatwiania formalności i długich kolejek na granicy pozytywnie zaskoczył młodych Ukraińców, przed którymi Europa Zachodnia po raz pierwszy otwiera swoje granice, a dokładniej- ich brak smiley

  

Ten wyjazd był także niesamowitą okazją do nawiązania nowych znajomości. Dzięki temu, że przedstawiciele polskiej grupy dość dobrze rozumieli i mówili po ukraińsku komunikacja przebiegała sprawnie i towarzyszyły temu wszystkiemu pozytywne emocje. To spotkanie przerodziło się w nowe znajomości i przyjaźń, które będą utrzymywane i rozwijane w przyszłości. Zrodziły się bowiem pomysły na nowe wymiany i spotkania, które można będzie zrealizować zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. A wszystkiemu temu towarzyszyły aparaty fotograficzne rozświetlające fleszami wszystkie podejmowane działania. Każdy więc wrócił z wymiany z dużym bagażem pozytywnych emocji, wrażeń, znajomości i zdjęć!