Wrześniowe śpiewy na Podhalu

  

Dla Firmy WBM Polska oraz Sumskiego Stowarzyszenia „Za Europejski Rozwój Sumszczyny” tegoroczna jesień będzie równie pracowita, jak i lato. Razem z polskimi Partnerami udało się pozyskać dofinansowanie na realizację kilku kolejnych polsko-ukraińskich wymian młodzieżowych. Wszystkie grupy z Ukrainy będą pochodzić z północno-wschodniej jej części. Podejmowane działania, oprócz programowego wymiaru kulturalno-integracyjnego, spełniają również bardzo ważne funkcje: edukacyjną oraz odprężającą. Funkcja edukacyjna polega na wzajemnym uczeniu się od siebie przez młodzież z Polski i Ukrainy wzorców zachowania, poglądów na otaczający świat, a także wymianie doświadczenia i umiejętności w dziedzinach, które są przedmiotami poszczególnych wymian. Z kolei funkcja odprężająca związana jest z tym, że ukraińska młodzież ma możliwość trochę się odprężyć i odpocząć od tego całego stresu i zamętu, które obecnie panują na Ukrainie, zwłaszcza na jej wschodnich i północno-wschodnich krańcach. Nic, więc dziwnego, że wymiany, o których mowa wyżej, cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony zarówno polskiej, jak i ukraińskiej młodzieży. Dlatego wiemy, że wszystkie postawione cele zostaną osiągnięte i zaplanowane działania przyniosą spodziewane efekty.

  

               Pierwszą tegoroczną jesienną wymianą było spotkanie zatytułowane „Polsko-ukraińskie warsztaty śpiewu chóralnego”. Zostało ono zorganizowane i zrealizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim. Miejscem realizacji niezmiennie była miejscowość Poronin, na Podhalu. Ze strony polskiej udział w wymianie wzięli członkowie szkolnego chóru- uczniowie jednego z liceów w Ostrowie Wielkopolskim. Z kolei ukraińska młodzież- to aktywni uczestnicy chóru akademickiego JUNIST, działającego przy Sumskim Narodowym Uniwersytecie Rolnictwa. Wymiana odbyła się w okresie 27.09.2014 – 06.10.2014 r. dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

  

               Podczas wspólnego 10-dniowego pobytu w ośrodku wypoczynkowym w Poroninie młodzież miała możliwość poznać się zarówno jak grupa, a także jak osoby indywidualne. Dzięki wspólnym warsztatom śpiewu chóralnego, prowadzonym przez doświadczonych instruktorów z Polski i Ukrainy, młodzież wymieniła się doświadczeniem , a także zdobyła nowe i ciekawe umiejętności oraz wiedzę. Wynikiem wspólnych prac było nauczenie się i wspólne wykonanie (podczas koncertu finałowego) dwóch piosenek: jednej w języku polskim (Kum i kuma), jednej w języku ukraińskim (Oj na hori dwa dubky). Warsztaty śpiewu chóralnego były dla obu zespołów niesamowitym i niespotykanym dotychczas doświadczeniem życiowym, a także okazją by się zbliżyć i lepiej poznać się. Młodzież z obu krajów miła także okazję by zgłębić tajniki języka swoich nowych przyjaciół. Wiadomo bowiem, że uczenie się piosenek jest jednym z najlepszych rozwiązań w uczeniu się języków obcych.

   

               Warsztaty śpiewu chóralnego były uzupełniane działaniami skierowanymi na integrację i zbliżanie grup. Wśród nich można wyróżnić gry i zabawy integracyjne,  podczas których młodzież z obu krajów mogła pokazać siebie, a także poznać swoich nowych przyjaciół. Miały miejsce także wypady w góry, gdzie młodzież razem mogła podziwiać uroki polskich Tatr. Młodzież także rozegrała kilka meczów w siatkówkę, w których zwycięstwo odniosła PRZYJAŹŃ smiley

   

               Chór z Ukrainy również wziął udział w kilku lokalnych imprezach kulturalnych. Pierwszą z nich był występ w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie na uroczystości z okazji prezentacji kolejnej płyty zaprzyjaźnionego zespołu „Regle”. Kolejną imprezą były obchody Światowego Dnia Serca w Zakopanem. Podczas jednej i drugiej imprezy ukraiński chór JUNIST przyjemnie zaskakiwał słuchaczy swoim niesamowitym pokazem scenicznym oraz wokalnym. Każdy wykonany przez nich utwór niezmiennie kończył się gromkimi brawami. Co więcej, w Zakopanem zespół wykonał także jeden utwór na bis.

  

               Z powyższego widać, że wspólne działania Firmy WBM Polska oraz Sumskiego Stowarzyszenia „Za Europejski Rozwój Sumszczyny” odniosły kolejny sukces. Dlatego podobne działania będą i nadal kontynuowane oraz wszelako rozwijane.