Kontynuacja przyjaźni w Poroninie

  

Kolejnym istotnym wydarzeniem w tym sezonie była organizacja oraz realizacja jeszcze jednej wizyty ukraińskiej młodzieży do Polski. Istotnym było dlatego, że jest to kontynuacja zeszłorocznej wymiany zrealizowanej dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w Warszawie oraz  wsparciu organizacyjnemu Stowarzyszenia SWOBODA z Olsztyna, a także Firmy WBM Polska. Podobnie jak i w zeszłym, w tym roku udział w wyjeździe wzięła również młodzież szkolna z Sum. Sam zaś pomysł na wyjazd, a także wsparcie organizacyjne należą do Firmy WBM Polska oraz Sumskiego Stowarzyszenia „Za Europejski rozwój Sumszczyny”. Młodzież z Ukrainy przebywała w Polsce (w miejscowości Poronin) w okresie od 17.08.2014 r. do 26.08.2014 r. Nim, jednak dotarli do Poronina kilka dni jeszcze gościli w Niemczech i zwiedzali słynne miasto Drezno.

  

Uczestnikami wymiany z Ukrainy byli aktywni członkowie kółka folklorystycznego „Ukraińska Wiosna”. Podczas 10-dniowego pobytu w Polsce ukraińska młodzież miała okazję zapoznać się ze swoimi rówieśnikami z Polski, a także zaprezentować swoje umiejętności taneczne i piosenkarskie przed szeroką publicznością Podhala. Uczestnicy wyjazdu wzięli aktywny udział w znanym w regionie Jarmarku Podhalańskim od lat organizowanym przez miasto Nowy Targ. Podczas tego lokalnego wydarzenia kulturalnego ukraińska grupa dostarczyła masę przyjemnych wrażeń dla widzów zadziwiając ich swoim występem. Ponadto, młodzież wzięła udział w znanym na całym świecie Festiwalu Ziem Górskich. W tym roku to była 46 impreza cykliczna, rokrocznie organizowana przez miasto Zakopane. Młodzież wzięła udział w korowodzie ulicami Zakopanego (w ramach tzw. „Roztańczonego Zakopanego”) i poruszając się wzdłuż jednej z głównych ulic Zakopanego razem z zespołem ludowym z Bułgarii wykonała kilka piosenek narodowych. Jeden z wieczorów był istnie międzynarodowym. Bowiem wszyscy bawili się razem w znanej zakopiańskiej karczmie. Byli tam członkowie zespołów z Polski, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Włoch i Ukrainy.

  

Wszystkie ww. wymienione wydarzenia dostarczyły masę niezapomnianych wrażeń uczestnikom spotkania. Wszyscy zadeklarowali chęć i gotowość kontynuacji przyjaźni i współpracy w przyszłości. Na tej podstawie zostały nakreślone kierunki możliwej kooperacji, które później mogą się przerodzić w konkretne działania i przynieść rzeczywiste rezultaty. Niezmiennie, te wszystkie działania będzie koordynowała Firma WBM Polska wraz ze Stowarzyszeniem „Za Europejski rozwój Sumszczyny”

  

Więcej zdjęć tutaj