Rozpoczęcie sezonu 2015

                 Już stało się tradycją, że co roku Firma WBM Polska we współpracy z Sumskim Stowarzyszeniem Polonijnym „Za Europejski rozwój Sumszczyny” oraz szeregiem organizacji partnerskich z Polski organizuje polsko-ukraińskie wymiany młodzieży. Sezon roku 2015 został rozpoczęty w czerwcu. Młodzieżowy zespół folklorystyczny „Wesełka” z Lebedyna (obwód Sumski, Ukraina) przez 11 dni gościł w Poroninie (województwo Małopolskie). Partnerem organizacyjnym wydarzenia była Fundacja Rozwoju Warmii i Mazur z Iławy (województwo Warmińsko-Mazurskie). Wsparcia finansowego udzieliło Narodowe Centrum Kultury w Warszawie w ramach Programu „Polsko-Ukraińskie Wymiany Młodzieży”.

           

 

 

W okresie od 20.06 do 30.06 w Poroninie spotkały się dwie 20 osobowe grupy uczestników. Jedna grupa, to młodzież w wieku 12-14 lat z gminy Susz, województwa Warmińsko-Mazurskiego, Polska. Druga zaś- młodzi członkowie tanecznego zespołu folklorystycznego „Wesełka” z miasta Lebedyn, obwód Sumski, Ukraina. Rówieśnicy z Polski i Ukrainy spotkali się na Podhalu, w urokliwej górskiej miejscowości Poronin. Urok i piękno polskich gór oraz gościnność górali przypadły do gustu każdemu uczestnikowi wymiany. Dla zdecydowanej bowiem większości młodych osób była to pierwsza wyprawa w góry. Górskie klimaty, a także bogaty program merytoryczny wymiany pozwoliły młodzieży się poznać, wymienić doświadczeniem, nauczyć się od siebie nawzajem ciekawostek związanych z językiem, historią, kulturą oraz tradycjami swego sąsiada.

            Wymiana miała charakter taneczny. Czyli głównym narzędziem do poznawania się uczestników były tańce, przede wszystkim ludowe. Program wymiany przewidywał dobór grup uczestników w ten sposób, aby jedni znali się na tańcach (w tym przypadku była to grupa z Ukrainy), dla drugich zaś tańce mieli być kompletną „terra incognita” (była to młodzież polska). Takie podejście pozwoliło wywołać efekt zachęty dla obu grup: jedni bowiem chcieli jak najwięcej się nauczyć (Polacy), drudzy zaś- przekazać jak najwięcej swoich umiejętności nowym przyjaciołom. Ponadto, codziennie miały miejsce gry i zabawy integracyjne, skierowane na ogólny rozwój psycho-fizyczny uczestników wymiany. Miały miejsce też wspólne wypady w urokliwe górskie tereny Podhala. Wieczory młodzież spędzała równie ciekawie i aktywnie: były to zabawy, ogniska oraz wspólne dyskoteki- najczęściej pod dźwięki „Polki” i „Belgijki”, które bardzo przypadły do gustu obu grupom.

     

 

  Każdy uczestnik wrócił z wymiany wzbogacony o nowe znajomości, doświadczenia i przeżycia, a także z nadzieją na nowe przyszłe spotkania. Czułe żegnania uczestników, łzy w oczach oraz składanie wzajemnych serdecznych życzeń wszystkiego, co najlepsze przepełniły ostatni dzień wymiany. Wszystko to jest najlepszym potwierdzeniem pomyślności podejmowanych działań oraz potrzeby ich dalszej kontynuacji. Wobec wszystkiego powyższego, początek sezonu 2015 można uznać za pomyślnie rozpoczęty!

 

Więcej zdjęć z wymiany tu